Bizimle iletişime geçiniz.

Aklınızda olan projeyi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kazanımlar

İlk defa oluşabilecek benzersiz hataların dahi sistem tarafından tespit edilebilmesi için, üretim sektöründe ilk defa kullanılan bir yapay zeka algoritması Yeditek tarafından geliştirildi.

Kameralı sistem, %100 hata yakalama performansı ile otomatik kalite kontrol sağlayarak, kalite seviyesini maksimize etti ve manuel kalite kontrole ihtiyacı ortadan kaldırdı.

Tüm kalite kontrol ve otomatik parça transfer süreçleri, üretim hattının 4 saniyelik çevrim süresi içinde gerçekleştirildi.

Devreye alma ve yapay zeka eğitim sürecinde hatalı numune oluşturulmadı. Sadece hatasız parçalar kullanılarak yapay zeka eğitildi.

Sisteme entegre edilen cobot ile hatasız parçalar otomatik olarak kasalama sistemine, hatalı parçalar ise karantina kutusuna ayrıştırıldı.

Sistem, üretim hatlarında insan gözüyle yapılan kalite kontrollerinin yerini aldı, böylece hatalı ürünlerin müşteriye ulaşmasının önüne geçildi.

Problem ve Teknik Zorluklar

Türkiye'nin öncü otomotiv parça üreticilerinden YPS Otomotiv’in, pres hat sonunda üretilen parçalarının kalite kontrolünün göz ile sağlanması, hataların gözden kaçmasına sebep oluyordu. Üretimin 4 saniyelik çevrim süresi, detaylı bir kontrol yapılabilmesi için yetersiz kalıyordu. Üretim doğası gereği farklı yerlerde farklı hatalar oluştuğu için, hataları önceden tanıtıp kameranın yakalamasını sağlamak teknik açıdan mümkün değildi.

Image
Image

Uygulanan Çözüm

Pres üretim süreçlerinde Türkiye’de ilk kez yapay zeka destekli anomali tespiti uygulaması başarıyla hayata geçirildi. Devreye alma ve yapay zeka eğitim sürecinde hatalı numune oluşturulmadan sadece hatasız parçalar kullanılarak Yeditek tarafından geliştirilen yapay zeka ve görüntü işleme tabanlı sistem, üretimdeki tüm parçaları hızla ve hatasız bir şekilde kontrol ederek kalite standartlarını yükseltti. Üretimin 4 saniyelik çevrim süresi aşılmadan kalite kontrol gerçekleştirilerek, kalite kontrol verimliliği başarılı bir şekilde sağlandı.

Benzer Zorlukların Üstesinden Gelelim

Yapay zeka ve görüntü işleme tabanlı endüstriyel çözümlerimiz ile süreçlerinizi iyileştirmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Yeditek olarak, sektörünüzdeki zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olmak için hazırız.
Uzmanlarımıza Ulaşın Çözümlerimiz