Bizimle iletişime geçiniz.

Aklınızda olan projeyi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaliteli Sac Şekillendirme İçin Önemli Stratejiler

Günümüzde pres ile sac şekillendirme giderek karmaşık hale gelirken, gelişen metotlar ve teknolojik çözümler bize yardımcı oluyor. Bu sebeple, sac şekillendirme sektöründe ve dijital dönüşüm alanında edindiğimiz mühendislik tecrübelerinin paylaşılmasının önemine inanıyorum.

Sac şekillendirme hassas bir denge gerektiren bir prosestir. Malzeme kalitesi, pres kuvvetleri, sıcaklık değişimi, yağlama gibi prosesi değiştiren faktörlerin doğru yönetilmesi; ürün kalitesini doğrudan etkiler. İşte pres atölyenizde sac şekillendirme kalitesini artırmak için önemli öneriler ve bu süreçteki değişkenlikleri gerçek zamanlı takip etmeye yönelik stratejiler:

Malzemenizden Emin Olun
Pres sektöründe kalite, başlangıçta kullanılan sac malzemesinin niteliğiyle başlar. Çekme testi ve Forming Limit Diagram (FLD) analizi gibi testlerle tedarikçiden gelen sacın kontrol edilmesi büyük önem taşır. Bu testler, kalite standartlarını korumak ve üretim sırasında olası hataları minimize etmek için kritiktir.

Planlı Bakımlara Önem Verin
Pres ve kalıp üzerinde gerçekleştirilen düzenli bakımlar, makine/kalıp ömrünü uzatmanın yanı sıra işletme sürekliliği ve güvenliği açısından da hayati öneme sahiptir. Herhangi bir arızayı önlemek için planlı bakımları ertelememek, üretim sürecini olumsuz etkileyen durumların önüne geçmek adına önemlidir.

Aşınmış Kalıp Parçalarını Değiştirin
Kalıp problemleri, üretim süreçlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Kalıp üzerinde ömrünü tamamlayan komponentlerin tespiti ve zamanında değiştirilmesi kalıbın çalışmasını ve kalıbın arızalanma potansiyelini önleyecektir. Örneğin aşınmış bir sürtünme kızağı kalıbın çalışmasını etkilerken; aşınmış bir zımba ölçüsel hatalara ve çapak problemine sebep olabileceği gibi, zımba kırılması ve kalıp içine düşen zımba sebebiyle kalıbın zarar göresi gibi durumlara da davetiye çıkarabilir. Alacağınız önlemler, proses doğruluğu ve parça kalitesinin yanında, iş sürekliliğini ve üretim güvenliğini sağlamak açısından da kritiktir.

Üretim Esnasında Yapılan Müdahalelerin Kaydedilmesini Sağlayın
Seri üretimde stabil bir proses, üretilen parçanın kalitesini belirler. Sacı üretirken kullandığımız kalıbın stabil şartlarını bozabilecek müdahaleler çok dikkatli bir şekilde uygulanmalı ve takip edilmelidir. Üretim esnasında kısa vadeli çözümler uygulandığında bunların uzun vadedeki etkisi kalıbın stabil olan ayarlarına bir daha geri dönememesine sonuç verebilmektedir. Örneğin stoper yüksekliklerinin değiştirilmesi, reglaj yüksekliğinin değiştirilmesi, sac dayamalarının ayarlanması veya kalıp yüzeyine müdahale edilmesi gibi değişiklikler bazı durumlarda çalışanlar tarafından kontrolsüz olarak uygulanabilmektedir. Bu müdahalelerin kayıt altına alınması ve üretimden sonra bu ayarların eski haline geri döndürülmesi, kalıbın kayıtsız bir şekilde her üretimde farklılaşmasının ve üretim sırasında beklenmedik sorunla karşılaşmanın önüne geçecektir. Alınan önlemlerle, kalıplar uzun süre boyunca ilk performansı ile çalışmaya devam edebilmektedir.

Kalıp Sıcaklığını Takip Edin
Seri üretimde sürtünme sebebiyle ısınan kalıp yüzeyi sıcaklığının takip edilmesi bazı kalıplar için size kolay çözüm sunabilir. Isınan kalıp yüzeyi sac üzerindeki yağ viskozitesini ve böylece proses parametrelerinizi değiştirebilir. Sıcak kalıpta viskozite değişecek ve sürtünme katsayısı artacaktır. Çözüm için kalıba eklenecek fanlarla kalıbın ısındığını tespit ettiğiniz riskli bölgelerini soğutmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer çözüm, belirlediğiniz bir vuruş sayısından sonra pot baskı kuvvetini azaltarak artan sürtünmenin etkisini dengeleyebilirsiniz. Bu önlemler ürün kalitesi açısından önemli faydalar sağlayacaktır. Yeditek’in geliştirdiği Digiforming çözümü ise bu süreci otomatikleştirerek, prosesteki değişkenliği gerçek zamanlı takip etmenizi ve önlem alabilmenizi sağlar.

Proses Değişkenliğini Kontrol Altına Alın: Digiforming
Digiforming, prosesin sürekli değişmesinin getirdiği zorlukları aşmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Akıllı kameralar, sensörler ve veri analitiğinden faydalanarak, operatörlere gerçek zamanlı uyarılar sunarak anında müdahale imkanı sağlar. Kaliteli bir üretim; seri üretim proseslerinin detaylı bir şekilde incelenmesi, anlaşılması ve sürekli olarak stabil tutulması ile mümkündür. Digiforming, bu sürecin her aşamasında gerçek zamanlı takip ve müdahale imkanı sunarak, endüstri normlarının üzerinde bir kalite ve güvenlik seviyesi elde etmenize yardımcı olur.

Digiforming, sektöre benzersiz bir bakış açısı getirerek, üretim süreçlerini daha güvenli ve etkili hale getiriyor. Ürün, entegre kameralar aracılığıyla üretimi gerçek zamanlı olarak takip ederek, potansiyel hataları önceden tespit edip, hataları oluşmadan önce önlemenizi sağlıyor. Bu da üretim sürecindeki verimliliği artırmanın yanı sıra, hata maliyetlerini minimize etmeyi sağlıyor. İleri görüntü işleme ve yapay zeka teknolojiyle donatılmış bu çözüm, üretim süreçlerinizi optimize ederken, hataları en aza indirgeyerek işletmenizin başarısını garantilemenize yardımcı olacaktır. Siz de Digiforming ile tanışıp geleceğin teknolojisini öncelikli kullanan firmalardan biri olun, sektördeki konumunuzu sağlamlaştırın.