Bizimle iletişime geçiniz.

Aklınızda olan projeyi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kazanımlar

Sistem, araç başına 13 dakika işçilik kazancı elde etmeyi mümkün kılarak, tedarik süreci verimliliğinde önemli bir artış sağladı.

30km/saat hızla hareket eden araçların üzerindeki 5 milimetre yüksekliğindeki karakterlerin %99 üzerindeki başarı oranıyla okunması sağlandı.

Gece ve gündüz, dış ortamda her türlü hava koşulunda başarılı bir şekilde çalışan sistem, TOFAŞ'a 7/24 kesintisiz operasyon kapasitesi sağladı.

Üretim süreçleri ve tedarik zinciri aksatılmadan hızlı karar mekanizması oluşturuldu.

Araç park alanları doluluğunun yapay zeka ile %100 doğrulukla gerçek zamanlı olarak izlenmesi sağlandı.

TOFAŞ'ın mevcut yazılım sistemleriyle tam entegre bir görüntü işleme sistemi devreye alındı.

Problem ve Teknik Zorluklar

TOFAŞ, üretimden çıkan araçların ilgili park alanlarına yönlendirilmesi sürecinin işlevselliğini artırma arayışındaydı. Mevcut işleyişte, üretimi tamamlanan araçlar uzaktaki bir park bölgesine götürülüyordu. Bu da tedarik zincirinin yavaşlamasına ve sürecin veriminin düşmesine sebep olmaktaydı. Projenin devreye alınması gereken alanda dış ortam koşulları ve değişken ışık şartları mevcuttu. Bu da standart görüntü işleme sistemlerinin çözemeyeceği bir problemdi.

Image
Image

Uygulanan Çözüm

Yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileri beraber kullanılarak, tüm hava ve ışık şartlarında gece-gündüz çalışabilen, araçların üzerindeki barkod bilgilerini okuyarak doğru yönlendirme yapabilen bir sistem geliştirildi. Ayrıca kamera ve aydınlatma ekipmanlarının montajı için sahaya kurulan mekanik yapının projelendirilmesi, üretimi ve montajı gerçekleştirildi. Sistem araç park alanlarının doluluğunu yapay zeka ile canlı olarak takip ederek ve TOFAŞ'ın yazılım sistemleriyle tam entegre bir şekilde çalışmakta. Sahada başarıyla uygulanan çözüm sayesinde, TOFAŞ araç başına 13 dakika işçilik kazancı elde etmesi sağlandı.

Benzer Zorlukların Üstesinden Gelelim

Yapay zeka ve görüntü işleme tabanlı endüstriyel çözümlerimiz ile süreçlerinizi iyileştirmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Yeditek olarak, sektörünüzdeki zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olmak için hazırız.
Uzmanlarımıza Ulaşın Çözümlerimiz