Bizimle iletişime geçiniz.

Aklınızda olan projeyi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kazanımlar

Yeditek, kameralı bir otomatik kalite kontrol sistemi geliştirerek, seri üretim hızında hassas ölçü ve geometrik tolerans kontrollerini sağladı. Bu sayede, parça başına 18 saniyede tüm kontrol süreci otomatik olarak tamamlanabilir hale getirildi.

Delik çapı, diş üstü çapı, en ve boy ölçümü, diş açıları, sonsuz dişli çapları, diş sayımı, diş açılarının belirlenmesi ve çap eş merkezlilik kontrolü gibi hassas ölçümler, sistem tarafından yüksek doğrulukla gerçekleştirilmeye başlandı.

Sistemin, yapılan tekrarlanabilirlik testlerinde iç çap için 3 mikron, diş üstü çap için ise 7 mikron hassasiyetle ölçüm yapabildiği onaylandı.

Hata tespit edilen parçalar karantina kutusuna, doğru parçalar ise sevkiyat kutusuna yönlendirilerek üretim sürecinde önemli bir verimlilik ve kalite güvencesi elde edildi.

Ölçüm sonuçları görüntülenebilen bir arayüz ve parçaların sonuçlarını kaydeden bir veritabanı ile sunuldu, izlenebilirlik ve SPC (istatistiksel proses kontrolü) raporlarının otomatik olarak oluşturulması sağlandı.

Promak Otomotiv, parça kalitesini garanti altına alarak, müşterisinden seri üretim için gerekli onayı aldı. Manuel kontrole gereksinim duyulmadığı için işçilik süresinden tasarruf edilirken verimlilik artırıldı.

Problem ve Teknik Zorluklar

Promak Otomotiv, yeni üretimine başlayacağı ve birçok farklı marka otomobilde kullanılacak debriyaj parçaları için, yüksek üretim adetleri göz önünde bulundurulduğunda, geleneksel ölçüm yöntemleriyle sağlanamayacak bir kalite kontrol ve hassas ölçüm sistemi ihtiyacıyla karşı karşıyaydı.

Image
Image

Uygulanan Çözüm

Yeditek, parçanın hassas ölçü ve geometrik toleranslarının seri üretim hızında gerçekleştirilmesini sağlayacak bir otomatik kalite kontrol sistemi geliştirdi. Sistemin stabil çalışabilmesi için, teknik resim detaylı bir şekilde analiz edilerek, beklenen hassasiyeti sağlayacak kamera/lens kombinasyonuna ve aydınlatma ekipmanlarına karar verildi. Yüklenen 150 adet parçayı tek seferde otomatik olarak kontrol edebilecek sistem için mekanik tasarım yapıldı ve pnömatik ekipmanlar belirlendi. Görüntü almak için iki farklı kamera, iki farklı telesentrik lens ve 3 farklı aydınlatma kullanıldı. Yeditek’in geliştirdiği yerli görüntü işleme destekli ölçüm yazılımı sayesinde, tüm kontrol süreci parça başına 18 saniyede otomatik bir şekilde tamamlanır hale geldi. Hata tespit edilen parçalar karantina kutusuna, doğru parçalar ise sevkiyat kutusuna sistem tarafından yönlendirilerek manuel kontrole ihtiyaç ortadan kaldırıldı.

Benzer Zorlukların Üstesinden Gelelim

Yapay zeka ve görüntü işleme tabanlı endüstriyel çözümlerimiz ile süreçlerinizi iyileştirmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Yeditek olarak, sektörünüzdeki zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olmak için hazırız.
Uzmanlarımıza Ulaşın Çözümlerimiz